Распространение чая в мире

Важко визначити історичну батьківщину знаменитої рослини, але країною, яка першою приготувала напій із камелії, впевнено можна назвати – Китай: саме тут розкрили потенціал чайного листа, і звідси він почав свій шлях по всьому світу.

Легенди поширення чаю

За даними літописів, легендарний напій з'явився в Китаї ще до Різдва Христового - тоді для приготування відвару використовували листя дикорослої камелії, а обробляти культуру почали на 5 століть пізніше.

Про появу відвару з листя, існує багато легенд - одна з них пов'язана з вівцями: досвідчені пастухи помітили, що тварини їдять листя однієї з рослин, а після цього стають помітно активнішими. У той час були поширені відвари цілющих рослин, і пастухи вчинили з листям камелій так само – його заварили в окропі. Отриманий напій був незвичайним і приємним на смак, а пастухи відчули прилив сил і бадьорість.

Спочатку чай вживався, як ліки: його застосовували від болю в животі, при отруєнні, занепаді сил і запамороченнях. Смак напою був дуже приємним, і поступово його стали пити просто для задоволення, правда вартість була високою, і дозволити його собі могли лише високопоставлені особи. З початком культивування камелії чай став доступнішим і поширився серед усіх верств населення, тому до Х століття нашої ери чаювання стало щоденним ритуалом у кожній китайській родині.

Чай в Європі

Європейці отримали змогу скуштувати легендарний напій лише у XVI столітті, а першою країною була Португалія. Торгові судна цієї країни вирушили до Китаю за спеціями і прихопили з собою на батьківщину загадкове сушене листя - його пропонувалося заварювати для отримання цілющого підбадьорливого настою. Слідом за португальцями про чай дізналися голландці, потім через торговців цих країн напій потрапив до Франції та країн Балтики, але особливою популярністю напій не користувався - його пили в лікувальних цілях та подавали, як модну дивину на королівських банкетах.

Усе змінилося, коли чай потрапив до Великої Британії: у 60-ті роки XVII століття король Чарльз II схвалив розвиток імпорту нового продукту. Чай полюбився на королівському дворі, а потім поступово прижився серед простих громадян. Чай пили з порцелянових чашок, додаючи в нього молоко, і саме в Британії народилася легендарна традиція "five o'clock" - щоденне чаювання о п'ятій годині вечора.

Загрузка..