Як і навіщо зеленому чаю надають форму

Зелений чай буває не тільки закрученим - він може продаватися у вигляді "голок" або "перлин". Зовнішній вигляд листя залежить від технології одного з виробничих етапів - формування, а проводять її вручну або за допомогою спеціального обладнання. У статті нашого блогу розглянемо, як формування впливає на смак напою, які бувають види формування зеленого чаю та яким чином їх отримують.

Навіщо зеленому чаю надають форму

Під час формування листя мнуть, щоб у процесі його заварювання органічні речовини екстрагувалися рівномірно: таким чином смак і аромат чаю розкриваються поступово та комплексно, а сировини вистачає на кілька заварювань.

Формування буває ручним або машинним, при цьому якість кінцевого продукту не залежить від обраного способу - на нього більшою мірою впливає майстерність технолога та етапи обробки.

Якщо формування листя відбувається неякісно, наприклад, листя занадто сильно скручують, то в ньому починають відбуватися небажані окислювальні реакції, а під час заварювання така сировина екстрагується нерівномірно, в ній може з'явитися гіркота.

Чай ручного формування

Виробники обирають ручний спосіб формування з різних причин: так, їм може бракувати коштів на спеціальне обладнання або вони можуть обробляти чай таким способом за особистими уподобаннями.

Існує безліч способів ручного формування, наприклад, чай скручують між пальцями і на бамбукових матах, притискають до дека під час обсмажування, накручують на бамбукові палички та залишають сушитись.

Обробка листя вручну займає багато часу, тому в 1941 році китайський агроном Чжан Тяньфу створив перший механізм для формування чаю, відтоді його використовують багато виробництв.

Механізми для формування чаю машинним методом

Машинний спосіб обробки поширений на виробництвах різного масштабу, його здійснюють за допомогою спеціального обладнання - ролерів. Серед них багато різновидів: одні формують чай обертальними рухами, інші - вібраційними коливаннями та впливом вантажів. Листя після машинної обробки виходить закрученим, поздовжньо скрученим та плоским за формою:

  • Класичний ролер. Його використовують найчастіше - він закручує зелений чай: закручену форму отримують за рахунок обертальних рухів циліндра на нерухомому столі з ребристою поверхнею.
  • Вібраційний ролер. Пристрій застосовують для того, щоб отримати поздовжньо скручену та плоску форми: перша виходить тільки завдяки коливанням, друга - завдяки коливанням і додатковому впливу вантажу.
  • Притискний обертальний механізм. Його використовують для надання чаю плоскої форми: листя поміщають у котел та притискають обертовим пресом.

Машинний спосіб обробки поширений на виробництвах різного масштабу, його здійснюють за допомогою спеціального обладнання - ролерів. Серед них багато різновидів: одні формують чай обертальними рухами, інші - вібраційними коливаннями і впливом вантажів. Листя після машинної обробки виходить закрученим, поздовжньо скрученим та плоским за формою.

Завантаження..