История распространения кофе в мире

Зернова кава, як напій з'явилася понад 1000 років тому в Ефіопії і, якби не один наполегливий пілігрим та кмітливі голландці вона, можливо, до нас би так і не дісталася. Ціла низка подій призвела до появи понад 500 різновидів арабіки та поширення кави по всьому світі. У нашому блозі ми розповімо, як саджанці кави поширювалися екватором, коли взагалі стало можливим купити зернову каву і, як із різновиду тіпіка з'явилися всі інші.

Ефіопія вважається батьківщиною кави, а перші дерева арабіки виявили в тропічних лісах у регіоні Каффа. Існує легенда про ефіопського пастуха Калді, який вперше виявив кавові дерева: якось вівчар помітив, що його кози їдять листя та червоні ягоди, а через деякий час стають надто жвавими, тому він вирішив сам їх скуштувати й одразу відчув прилив енергії та сил, тоді він поділився плодами та листям із монахами з монастиря поблизу.

Приблизно 1000 років тому насіння арабіки вивезли з Каффи в ефіопський район Харрар, а сам вивезений різновид назвали "тіпіка". У 15 столітті араби експортували саджанці тіпіки в Ємен, а Єменські шейхи вже самі вирощували каву на продаж та були монополістами ринку. Вивозити зелені зерна заборонялося, тому каву обсмажували також в Ємені, і звідти вже постачали в інші країни, тому люди вважали, що кава росте тільки в Ємені і не знали, що її можна знайти й в Ефіопії.

Якимсь чином, зелену каву вдалося вивезти до Індії - кажуть, це зробив індійський пілігрим Баба Будан, а можливість вирощувати каву стала доступна не тільки арабським шейхам.

До 17 століття в Європу каву поставляли з Ємену, а коли напій став популярним, голландці вирішили самі вирощувати кавові дерева, минаючи арабських торговців. У 1699 році вони висадили кілька саджанців на острові Ява. Голландці зруйнували арабську монополію і самі постачали каву в Європу, а зараз вони посідають 5 місце серед інших країн за споживанням кави у світі.

Приблизно в цей же час король Голландії подарував королю Франції кілька кавових дерев. Французи вивезли їх на острів Бурбон, який зараз називається Реюньйон, та там висадили їх. За кілька років виявили, що дерева змінилися: верхнє листя було зеленим, без червонуватого відтінку, як у тіпіки, а зерна - більш округлі - це була перша мутація тіпіки, яку назвали бурбон.

Бурбон - другий із відомих різновидів кави. Сорти бурбона різняться за смаком, залежно від країни зростання, а дерева бурбона дають червоні, рожеві, помаранчеві та жовті ягоди.

В Америку каву привіз французький морський офіцер Габріель де Клей. Саджанець кавового дерева опинився на острові Мартиніка, а потім кавові дерева почали вирощувати в Колумбії, Бразилії, на Ямайці, в Гватемалі та на Кубі.

Загрузка..